Menu Zavřeno

Přednáška a prezentace knihy

Katedra divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého a Centrum pro výzkum performativity pořádají přednášku a představení publikačního projektu na téma mezikulturního dialogu v oblasti divadla a filmu.

Kdy: 18. června 2024
Kde: Umělecké centrum UP Konvikt – Filmový sál (3. patro)

Program:

10:00–11:30
Vojtěch Šarše: Jazyk, gesto a obraz bílého spasitele v současném akčním filmu

14:00–15:00
Prezentace knihy: Lexikon středovýchodoevropské divadelní avantgardy

Vojtěch Šarše: Jazyk, gesto a obraz bílého spasitele v současném akčním filmu

Katedra romanistiky, Filozofická fakulta Karlovy univerzity

V přednášce bude představena pozice, kterou ve vybraném korpusu amerických populárních akčních filmů (The Last Samurai, 2003, Avatar, 2009, 47 Ronin, 2013, The Great Wall, 2016) zaujímá bílý muž v pozici hlavní postavy a spasitele. Přestože nepatří k domácí kultuře a není obeznámen s místními poměry, právě barva jeho kůže a téměř nadlidské schopnosti z něj činí hrdinu, který může společenství zachránit před vnějším či vnitřním nepřítelem. Kultury, do kterých se bílý muž v daných filmech infiltruje, jsou zobrazovány jako vůči jeho kultuře podřadné, a zároveň normy jeho vlastní kultury nejsou žádným způsobem zpochybňovány. Pro analýzu konceptu bílého spasitele bude použito několik scén z těchto filmů, v nichž je obraz bílého muže konstruován primárně skrze jazykové a tělesné gesto. Prostřednictvím interpretace založené na postkoloniální/dekoloniální terminologii bude ukázáno, že obraz bílého muže je zde konstruován na podobném principu jako dřívější propagandistický obraz bílého kolonizátora, jenž tak doputoval z dekoloniálního období až do dnešní doby, kdy slouží nejen k pobavení mas, ale také k podprahové propagaci nadřazenosti bílého člověka nad tzv. exotickými kulturami.

Prezentace knihy Lexikon středovýchodoevropské divadelní avantgardy

Lexikon středovýchodoevropské divadelní avantgardy, který připravil mezinárodní tým vedený Dariuszem Kosińskim (PL), představuje výsledek dlouhodobého výzkumu středo- a východoevropské meziválečné avantgardy. Letos na jaře jej vydal Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského a Performance Research Books jako součást výzkumného projektu Reclaimed Avant-Garde, v rámci kterého vyšly také polské antologie divadelních režisérů Lese Kurbase a Emila Františka Buriana. Diskuse s Krystynou Mogilnickou (Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského, Varšava) a Martinem Bernátkem (Univerzita Palackého v Olomouci) představí koncepční a praktické výzvy spojené s organizací nadnárodního výzkumu při práci na této kolektivní monografii.

Více o knize: https://www.instytut-teatralny.pl/…/a-lexicon-of-the…/