Menu Zavřeno

Josefov Summer School

Jaroměř-Josefov
Josefovschool.upol.cz

Centrum pro výzkum performativity organizuje od roku 2017 postdisciplinární Josefovskou letní školu ve spolupráci s Katedrou divadelních studií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, Ústavem polské kultury na Fakultě polonistiky Varšavské univerzity a od roku 2022 také s Katedrou divadelních studií na VŠMU v Bratislavě. 

Workshop „Performance/performativita“

Dům umění města Brna
27. září 2019

Neformální setkání odborníků a odbornic napříč sociálními a humanitními obory a profesionálů z umělecké praxe, kteří ve vzájemné diskuzi a diskuzi s obecenstvem představili, jakým způsobem koncept performativity/performance ve svém výzkumu používají a jak rozumí klíčovým pojmům z oblasti performativních studií. Hosté: Tereza Konývková, Kabinet pro výzkum divadla a dramatu, Divadelní fakulta JAMU v Brně Alice Koubová, Filosofický ústav AV ČR Tomáš Ruller, Ateliér performance, FaVU VUT Brno Csaba Szaló, Katedra sociologie, Fakulta sociálních studií, Masarykova Univerzita, Brno Milan Zvada, Katedra dramaturgie, réžie a teatrológie, Fakulta dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici

Terény performance

Editorky Alice Koubová, Eliška Kubartová terenyperformance.cz

Z inspirace workshopem „Performance/performativita“ vznikla společná publikace dvacítky tvůrců a tvůrkyň z umělecké sféry, akademické oblasti a hybridních mezisvětů, která ohledává pole performativního uvažování a tvorby v českém prostředí. Kniha vyšla v Nakladatelství AMU v roce 2022.

Současný vztah mezi lidmi a digitálními technologiemi je těsně propojen s virtuálním a tělesným. Žijeme s obrazovkami v rukou, na stole nebo dokonce přímo na našich hlavách, přičemž tělesnost vykonáváme vykonáváme ve virtuálním prostředí a jeho prostřednictvím. Workshop spojil odborníky na digitální průmysl, akademiky a studenty, aby prozkoumali téma performativity ve virtuálním prostředí. Účastníci se ponořili do VRChat (2014) pomocí stolních počítačů i VR brýlí. Diskutovali jsme, jak se liší interakce fyzického a virtuálního při používání různých zařízení a jak tento vztah vnímáme. Zkoumali jsme rozdíly mezi performativitou těla ve fyzickém a digitálním světě.

SALON ČESKÉ SCÉNOGRAFIE 2024

4. – 6. září 2024, Olomouc

Salon české scénografie je přehlídkou a platformou pro společné přemýšlení o scénografii v nejširším významu a různých kontextech, kterou tradičně pořádá Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků (ČOSDAT). Je performativní multižánrovou událostí a zprávou ze světa scénografie, stejně jako příležitostí k dialogu o podobách a souvislostech současného umění.
V roce 2024 se Salon uskuteční na čtyřech různých místech, ve čtyřech různých koncepcích a ve spolupráci s několika partnerskými organizacemi.